Utworzono: poniedziałek, 03. grudzień 2018 09:38

W imieniu Fundacji Miasto-Ogród Książenice serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową.

Konkurs przeznaczony jest dla rodzin, które wspólnie i samodzielnie, w dowolnej technice wykonają szopkę.

Wymiary szopki nie mogą być większe niż 1m x 1m x 1m. Do zgłoszonej na konkurs szopki należy dołączyć zaklejoną kopertę zawierającą telefon kontaktowy uczestników konkursu.

Pracę konkursową należy dostarczyć do siedziby Fundacji (al. Marylskiego 7, Książenice) do dnia 13 grudnia 2018r.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 21 grudnia 2018 r.

Utworzono: sobota, 31. grudzień 2016 11:59

 

Kurs szycia

 

W okresie od 08-27 grudnia, w Fundacji Miasto Ogród w Książenicach kreatywna pracownia mody Flar, osoba prowadząca Magdalena Młynarczyk-Matysiak, przeprowadziła kurs szycia dla dorosłych. Kurs adresowany był dla osób początkujących które nigdy nie miały styczności z maszyną do szycia lub obsługiwały ją w stopniu podstawowym. Kobiety chcą być eleganckie i podążać za aktualną modą i wykorzystywać coraz tańsze i piękniejsze dostępne tkaniny. Pojawiają się problemy z kupnem gotowych ubrań, które byłyby dostosowane do sylwetki. Kurs pokazywał Paniom jak wybierać odpowiednie modele, materiały i jak je konstrukcyjnie przystosować do indywidualnej figury. Zajęcia odbywały się we wtorki i czwartki.

Celem zajęć było:

poznanie rodzajów tkanin i dzianin,

zapoznanie się z maszyną do szycia i overlockiem,

nauka zdejmowania miary i ustalenie właściwego rozmiaru wykroju,

poznanie miesięcznika Burda, jak z niego korzystać i jakimi kryteriami się posługujemy aby wybrać odpowiedni model i fason ubrań,

poznanie zasad robienia formy z wykorzystaniem Burdy, nauka schematów nanoszenia poprawek na formy w celu, dostosowania do indywidualnej sylwetki,

nauka krojenia tkaniny lub dzianiny z wykorzystaniem stworzonych form papierowych,

szycie modelu i poznanie technologii, kolejności operacji szycia oraz zasad prasowania i klejenia, rodzaje taśm i wkładów do klejenie, niezbędnych do prawidłowego uszycia ubrania,

 

     Uczestniczki wybierały indywidualne modele. Szyły sukienki, bluzki, spodnie. Na modelach wybranych przez siebie, poznawały operacje które są niezbędne w dalszym tworzeniu ubrań. Zajęcia prowadzone były w sposób kreatywny i indywidualny, dostosowane do potrzeb każdej uczestniczki.

  

 

 Uczestniczki miały zapewnione wszystkie materiały na wybrane przez siebie modele do uszycia, niezbędne akcesoria i dodatki krawieckie, maszyny i overlocki firmy Janome. Niewątpliwym atutem zajęć były małe kameralne grupy, które umożliwiały indywidualną pracę z uczestnikiem kursu.

  Uczestniczki kursu, pod czujnym okiem Pani Magdaleny, w dynamiczny sposób poznawały podstawy szycia. Panie uczyły się obcowania z różnymi maszynami, stębnówkami i overlokami. Nauczyły się je nawlekać i poznały rodzaje szwów oraz zasady ich wykorzystania. Po zakończonym kursie Panie stworzyły szablony do ponownego używania w domach. Potrafiły nanieść poprawki dostosowujące szablony do indywidualnej sylwetki. Uczestniczki poznały definicję podstawowych pojęć niezbędnych w dalszych działaniach krawieckich np. nitka prosta, kierunek tkaniny lub dzianiny, środek przodu, dodatek na szew, nacinek i wiele innych. Panie kończyły zajęcia z gotową rzeczą uszytą własnoręcznie przez siebie co dawało im ogromną satysfakcję. Zajęcia były tylko wstępem do przygody z szyciem ponieważ wiele zagadnień pozostało jeszcze do odkrycia. Temat szycia i konstrukcji jest bardzo obszernym tematem o wielu płaszczyznach. Mamy nadzieję na kontynuację kursów szycia. Jesteśmy przekonani, że jeszcze nie raz w Książenicach „zatańczy igła z nitką” J

 

 

 

 

Utworzono: sobota, 31. grudzień 2016 11:27

CENTRUM EDUKACYJNE ROBOCIK.EU

 

Właśnie zakończyliśmy cykl zajęć z robotyki dla dzieci.

W okresie od 28 września do 21 przeprowadziliśmy warsztaty z robotyki dla dzieci. W 13 godzinnych warsztatach uczestniczyło 8 dzieci. Podczas zajęć dzieci budowały konstrukcje z edukacyjnych zestawów klocków Lego WeDo. Zestawy oprócz fantastycznie kolorowych klocków zawierają silnik i czujniki. Następnie posługując się komputerem oraz odpowiednim dla ich wieku programem uczyły się „ożywiać” swoje konstrukcje. Wykorzystywany do zajęć program jest łatwy i prosty w obsłudze, dostosowany do możliwości dziecka.


Cykl zajęć rozpoczęliśmy zajęciami wprowadzającymi, dzięki którym dzieci mogły sprawdzić jak działa silnik. Poznały pierwsze podstawowe bloki programowania. Poznały m.in. takie pojęcia jak moc silnika, czym jest belka, czym się różni zębatka od kółka pasowego. Podczas kolejnych warsztatów dzieci budowały bardziej skomplikowane konstrukcje, poznając tajniki mechaniki. M.in. zbudowały bramkarza broniącego bramki, krokodyla, czy małą wyścigówkę. Poznawały również coraz to nowe możliwości programu.


Stworzone przez nich robociki, po zaprogramowaniu wykonywały określone czynności, poruszały się, czy wydawały dźwięki. Po wykonaniu zadania każde dziecko miało czas, na kreatywną zabawę wykonaną przez siebie konstrukcją.


Budowanie z klocków to dla dzieci prawdziwa frajda, choć na początku często dzieciom sprawiało trudność nawet wyszukiwanie właściwych klocków, zrozumienie w jaki sposób działa „program”, obsługa klawiatury, czy myszki komputerowej. Jednakże dzieci bardzo szybko się uczą i z każdymi kolejnymi warsztatami było widać, że radzą sobie coraz lepiej.


Zajęcia z robotyki wspierają rozwój wyobraźni i dziecięcej kreatywności. Często zbudowane przez dzieci konstrukcje zmieniały się w coś zupełnie innego. Dzieci miały wiele ciekawych pomysłów, często bardzo odmiennych od siebie. Zauważyliśmy , że dzieci emocjonalnie podchodzą do naszych zajęć i bardzo ich wyczekują. Jest nam wtedy bardzo miło, bo wiemy, że to co robimy ma sens.


Oczywiście nasze zajęcia są pełne wzlotów i upadków. Kiedy pojawiały się kłopoty – problem ze zbudowaniem jakieś elementu konstrukcji, lub ze zrozumieniem programu zawsze cierpliwie pomagaliśmy w rozwiązywaniu problemu i motywowaliśmy do dalszej pracy.


Naprawdę przyjemnie słyszeć od dzieci, że to ich ulubione zajęcia :)

 

Utworzono: piątek, 30. grudzień 2016 11:54

Utworzono: środa, 14. grudzień 2016 05:39

Szanowni Państwo,

informujemy, że został wydłużony czas przyjmowania prac konkursowych - szopek bożonarodzeniowych.  Prosimy dostarczyć szopkę do poniedziałku- 19 grudnia 2016roku maksymalnie do godziny 10:00.