Robociki

Utworzono: sobota, 31. grudzień 2016 11:27

CENTRUM EDUKACYJNE ROBOCIK.EU

 

Właśnie zakończyliśmy cykl zajęć z robotyki dla dzieci.

W okresie od 28 września do 21 przeprowadziliśmy warsztaty z robotyki dla dzieci. W 13 godzinnych warsztatach uczestniczyło 8 dzieci. Podczas zajęć dzieci budowały konstrukcje z edukacyjnych zestawów klocków Lego WeDo. Zestawy oprócz fantastycznie kolorowych klocków zawierają silnik i czujniki. Następnie posługując się komputerem oraz odpowiednim dla ich wieku programem uczyły się „ożywiać” swoje konstrukcje. Wykorzystywany do zajęć program jest łatwy i prosty w obsłudze, dostosowany do możliwości dziecka.


Cykl zajęć rozpoczęliśmy zajęciami wprowadzającymi, dzięki którym dzieci mogły sprawdzić jak działa silnik. Poznały pierwsze podstawowe bloki programowania. Poznały m.in. takie pojęcia jak moc silnika, czym jest belka, czym się różni zębatka od kółka pasowego. Podczas kolejnych warsztatów dzieci budowały bardziej skomplikowane konstrukcje, poznając tajniki mechaniki. M.in. zbudowały bramkarza broniącego bramki, krokodyla, czy małą wyścigówkę. Poznawały również coraz to nowe możliwości programu.


Stworzone przez nich robociki, po zaprogramowaniu wykonywały określone czynności, poruszały się, czy wydawały dźwięki. Po wykonaniu zadania każde dziecko miało czas, na kreatywną zabawę wykonaną przez siebie konstrukcją.


Budowanie z klocków to dla dzieci prawdziwa frajda, choć na początku często dzieciom sprawiało trudność nawet wyszukiwanie właściwych klocków, zrozumienie w jaki sposób działa „program”, obsługa klawiatury, czy myszki komputerowej. Jednakże dzieci bardzo szybko się uczą i z każdymi kolejnymi warsztatami było widać, że radzą sobie coraz lepiej.


Zajęcia z robotyki wspierają rozwój wyobraźni i dziecięcej kreatywności. Często zbudowane przez dzieci konstrukcje zmieniały się w coś zupełnie innego. Dzieci miały wiele ciekawych pomysłów, często bardzo odmiennych od siebie. Zauważyliśmy , że dzieci emocjonalnie podchodzą do naszych zajęć i bardzo ich wyczekują. Jest nam wtedy bardzo miło, bo wiemy, że to co robimy ma sens.


Oczywiście nasze zajęcia są pełne wzlotów i upadków. Kiedy pojawiały się kłopoty – problem ze zbudowaniem jakieś elementu konstrukcji, lub ze zrozumieniem programu zawsze cierpliwie pomagaliśmy w rozwiązywaniu problemu i motywowaliśmy do dalszej pracy.


Naprawdę przyjemnie słyszeć od dzieci, że to ich ulubione zajęcia :)